Výber a nastavenie matríc

Matrice si môžeme rozdeliť podľa materiálu z ktorého sú vyrobené a to na oceľové a karbidové.

Oceľové si vyžadujú mazanie nábojníc a sú chúlostivejšie, ak prebíjate znečistené nábojnice tak matrice skoro zničíte. Sú aj lacnejšie ako karbidové.

Karbidové matrice majú plochy ktoré sú najdôležitejšie z karbidových zliatin. Napríklad kalibračný prstenec je veľmi tvrdý ale krehký a citlivý na nárazy. Preto pri nastavovaní karbidových matríc nechávajte vlasové medzery medzi matricou a držiakom nábojnice.

Tieto matrice pri správnom zaobchádzaní majú dlhú životnosť a umožňujú aj prebíjanie znečistených nábojníc.

Matrice pre pištoľové a revolverové strelivo

Klasická sada matríc obsahuje tri matrice.

Prvá je kalibrovacia kde dochádza k kalibrácii nábojnice a vyrazeniu starej zápalky.

V druhej nábojnici sa rozťahuje krčok nábojnice pred osadením strely a môže sa nasypať navážka prachu (záleží od výrobcu)

V tretej matrici dochádza k osadeniu a zaškrteniu strely.

Pre pištoľové strelivo je ešte vhodná špeciálna matrica a to Lee Carbide Factory Crimp Die, takzvaná „žehlička“. Pri osadzovaní strely sa môže nábojnica pod strelou trošku vyduť. Táto matrica tento problém odstráni prekalibrovaním hotového náboja. Je vhodné ju používať hlavne tam kde je dôležitá spoľahlivosť , napríklad IPSC. Má veľmi dobrý vplyv na spoľahlivosť prebíjaného streliva.

Matrice pre puškové strelivo

Klasická sada matríc obsahuje dve matrice.

V prvej dochádza ku kalibrácii nábojnice a vyrazeniu starej zápalky. Zároveň sa krčok nábojnice pomocou kalibračného tŕňa trochu roztiahne. Toto roztiahnutie a zrezanie vnútornej hrany nábojnice (robí sa to ako samostatná operácia pri skracovaní nábojnice) postačuje pre osadenie strely. Pri používaní olovených odlievaných striel je potrebné väčšie roztiahnutie krčku nábojnice. Na tento účel sa vyrábajú špeciálne matrice.

V druhej matrici sa strela osadí a podľa potreby zaškrtí.

Lee Factory Crimp Die

Ide o zaškrcovacú matricu pre puškové strelivo. Matrica strelu zaškrtí strelu tesne na konci nábojnice. Zaškrtením dôjde k zvýšeniu výťahových síl. Pri nábojoch prebitých v štandardných maticiach môže použitie tejto matrice zlepšiť presnosť a zvýšením výťahových síl aj odolnosť streliva.

Najlepšou sadou matríc pre puškové strelivo od Lee Precision je sada Colet Dies.

Tieto matrice kalibrujú len krčok nábojnice. Nekalibruje sa telo nábojnice. Náboje prebité na týchto matriciach sú vhodné len pre zbraň z ktorej boli vystrelené a to preto lebo telo nábojnice si zachováva rozmer nábojovej komory zbrane. Tieto matrice sa nehodia na prebíjanie streliva do poloautomatických zbraní.

Čo sa týka výberu matríc aj tu to záleží od peňaženky. Najlacnejšie na našom trhu sú matrice od Lee potom ceny stúpajú cez matrice od RCBS, Lyman až po Redding (najlacnejšie nie vždy znamená nekvalitné).

Ak prebíjate pištoľové alebo revolverové náboje tam by som volil karbidové matrice od Lee. Tie majú dobrý pomer cena/výkon, pri správnom zaobchádzani majiteľovi aj dlho vydržia. Samozrejme sú k dispozícii matrice aj od iných výrobcov, napríklad RCBS…

Pre strelcov ktorý vyžadujú vysokú kvalitu prebíjaného puškového streliva sú k dispozícii matrice napríklad od RCBS alebo Redding. Tieto matrice kalibrujú celú dĺžku nábojnice a osadzovacie matrice sú už vybavené mikrometricky nastaviteľnou osadzovacou hlavou. Matrice sú konštruované pre zvlášť presné osadenie strely čo sa týka hĺbky a tiež súososti čomu zodpovedá aj cena.

Puškové matrice od Lee sú “stredná trieda” .Vyrábajú len v oceľovom prevedení takže vyžadujú mazanie nábojníc.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com